Spomladanska utrujenost: Kaj je in kako jo pregnati?

Spomladi, ko se narava prebudi in dnevi postanejo daljši, številni občutijo spomladansko utrujenost – občutek izčrpanosti, razdražljivosti in pomanjkanja vitalnosti. Telo se namreč prilagaja na več svetlobe, daljše dni in prestavitev ure, kar lahko vpliva na naše počutje. Kaj spomladanska utrujenost sploh je? Zakaj do tega pride? Kako jo lahko omilimo? Informacije in nasvete za premagovanje spomladanske utrujenosti najdete v nadaljevanju.

Kaj je spomladanska utrujenost in zakaj nastane?

Spomladanska utrujenost je pogost pojav, ki prizadene veliko ljudi. Telo potrebuje čas, da se navadi na nove sončne razmere in spremembe v ritmu spanja. Prestavitve ure lahko dodatno zmotijo biološko uro, kar vodi v občutek neravnovesja in motnje spanja

Pozimi se namreč v našem telesu na več nivojih odvijajo zelo drugačni procesi, kot ko se dan začne daljšati in postane svetleje. Dogajanja do neke mere vodijo hormoni – pozimi prevladujejo drugačni kot spomladi.

Zaradi pomanjkanja svetlobe se pozimi izčrpajo zaloge serotonina, »hormona sreče«, in prevladuje melatonin, »spalni hormon«. Daljšanje dneva prinese več svetlobe in zato se sinteza serotonina spomladi pospeši, razmerje med serotoninom in melatoninom pa se začne obračati. 

Poveča se tudi tvorba endorfinov, ki sicer povzročajo ugodje, in spolnih hormonov, estrogena in testosterona, ki med drugim povečajo željo po spolnosti.

Skratka tudi v našem telesu se začne dogajati »pomlad« kot nekakšno »prebujanje življenja«. To je sicer lepo, je pa tudi sprememba, zato telo potrebuje svoj čas, da se nanjo prilagodi. Dokler se ne vzpostavi novo ravnovesje hormonov, to občutimo kot breme, povečano utrujenost.

biegun wschodni ZloDJXzcMGA unsplash

Spremembe se zgodijo tudi na področju izrabe energije. Pozimi je naša presnova drugače naravnana kot spomladi. Ker moramo ohranjati stalno telesno temperaturo, nam bolj diši močnejša hrana z več maščobami in ogljikovimi hidrati. Če se poleg tega še manj gibamo in jemo hrano, revno z vitamini in minerali, imamo več možnosti, da nas doleti spomladanska utrujenost. Spomladi se nam presnova pospeši, telo porablja več energije in tudi to seveda lahko pripomore k občutku utrujenosti.

Kako se znebiti spomladanske utrujenosti?

Telo potrebuje čas, da se prilagodi na spremembo letnega časa, pri tem pa si lahko pomagamo in simptome omilimo s preprostimi rešitvami.

Spomladansko utrujenost najlažje premagamo z uživanjem zdrave prehrane, gibanjem na svežem zraku in pitjem zadostne količine tekočine (priporoča se vsaj 2 litra vode dnevno), pijte več čaja kot kave, privoščite si vlaknine, semena in oreščke, poskrbite za dober spanec.

Hidracija

Da bi se energija, potrebna za prilagajanje telesa prebujajoči se naravi, lahko nemoteno proizvajala, moramo biti ustrezno hidrirani. Pozimi mnogi namreč pozabijo na ustrezno pitje vode. Zato poskrbite, da popijete od 2 do 2,5 litra vode na dan.

Možgani, mišice, hormonske žleze (in preostali del telesa) vodo potrebujejo za proizvodnjo celične energije in s tem nemoteno delovanje. Že samo s primerno hidriranostjo tekom dneva se boste med drugim počutili bolj sveže, mišice bodo manj utrujene in volja za opravljanje vsakodnevnih aktivnosti bo večja. 

O pomenu pitja vode si veliko lahko preberete v knjigi dr. Batmanghelidja Telo kliče po vodi – primerna hidriranost telesa ne bo le pomagala obvladati spomladanske utrujenosti, temveč tudi marsikatero kronično zdravstveno težavo.

Ustrezna prehrana, bogata z vitamini in minerali

Jejte živila, ki dajejo energijo, izboljšujejo počutje in krepijo imunski sistem.

Imunski sistem krepimo tako, da opustimo sladkarije, mastno hrano, nezdrave transmaščobe in ogljikove hidrate iz hitro pripravljene hrane. Kuhajmo doma, uživajmo domačo hrano, kajti nepredelano sadje, zelenjava, mlečni izdelki in pusto meso so polni hranil, ki jih potrebuje imunski sistem.

Privoščite si zgodnjespomladanske rastline, kot so regrat, čemaž, motovilec. Regrat je bogat z železom, kalcijem, magnezijem, karotenoidi (beta karoten), vitamini ter grenčinami, ki spodbujajo izločanje prebavnih sokov.

Superživila, kot so ječmenova trava, indijski trpotec, alge spirulina in klorela, so učinkovita živila, ki pomagajo razstrupljati telo in okrepijo naravni imunski sistem ter preženejo spomladansko utrujenost.

Okusna bučna semena so bogata s cinkom, ki je ključen za zdrav imunski sistem. Raziskave kažejo, da se ljudje, ki imajo pomanjkanje cinka (kar se s starostjo pogosto zgodi), težje branijo pred okužbami. Pol skodelice bučnih semen vsebuje približno 6 mg cinka, kar je okoli 40 % priporočene dnevne količine.

Brazilski oreščki so polni antioksidanta selena, ki spodbuja delovanje imunskega sistema. En brazilski orešček vsebuje od 75 do 100 mg selena in tako z nekaj oreščki na dan dobimo ves potreben selen. Selen najdemo tudi v rozinah in orehih.

S pitjem zelenega čaja vnesemo v telo antioksidante, ki pomagajo obnoviti poškodovane celice.

Vlaknine pomagajo zniževati krvni sladkor in zagotovijo vitamine in minerale, ki krepijo odpornost. Posezimo torej po fižolu, polnozrnatih testeninah, ječmenu, grahu, leči, oreščkih, semenih, suhem sadju in polnozrnatem kruhu, ki vsebujejo 4 g ali več vlaknin na obrok.

Bachove cvetne esence

Naravno rešitev za lažji prehod v pomlad je na voljo tudi v obliki izdelkov Bach Rescue, ki telo podprejo pri prilagajanju na spremembe. 

Bach Rescue temelji na originalni mešanici petih Bachovih cvetnih esenc, ki jih je v 30. letih prejšnjega stoletja razvil dr. Edward Bach. Te naravne esence so namenjene podpori čustvenega ravnovesja in splošnega počutja. Bach Rescue je priljubljen v trenutkih, ko se počutimo preobremenjene – tudi ob spomladanski utrujenosti.

Uporaba je preprosta: 4 kapljice na jezik, 2 razprška ali mešanje z vodo. Bach Rescue pomaga povrniti občutek prizemljenosti, zmanjša občutek iztirjenosti ter olajša prilagajanje na daljše dni in spremembo ure. Tako podpira telo pri iskanju notranje harmonije.

Redna uporaba teh izdelkov lahko telesu in umu pomaga ohranjati ravnovesje skozi spomladanski prehod, saj občutek sproščenosti in jasnosti olajša soočanje s spremembami. S svojo naravno mešanico Bach Rescue podpira prilagajanje na novo pomladno obdobje, blaži občutek spomladanske utrujenosti in nudi naravno pomoč vsem, ki si želijo lažjega prehoda v sončne dni. 

Če upoštevate te zelo preproste nasvete in minimalne prilagoditve, boste telesu pomagali, da se zlahka in hitro prilagodi pomladi, da boste lahko polni energije uživali v številnih najlepših delih leta. 

Viri:

https://vizita.si/zdravozivljenje/katera-hrana-zmanjsa-utrujenost.html

https://www.abczdravja.si/psihologija/spomladanska-utrujenost/

https://vizita.si/zdravje/spomladanska-utrujenost_2.html

https://bachrescue.si/

https://zdravim.se

 

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano ter zdrav način življenja.

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

 

    Košarica
    Do prezplačne poštnine vam manjka še 50,00 EUR.
    Brezplačna poštnina nad 50 € (ne velja za nakup zdravil).
    Vaša košarica je praznaVrni se nazaj