Vnetje grla in boleče žrelo sta običajna spremljevalca navadnega prehlada, pogosto pa se jima pridružite še izcedek iz nosu in slabo počutje. Običajno vnetje mine v enem tednu, vnetje pa lahko ublažimo s pripravki iz sestavin, ki jih imamo doma. Recepte najdete v nadaljevanju, pred tem pa razkrivamo, kaj vnetje grla sploh je.
Vnetje in boleče žrelo ob navadnem prehladu običajno spremljata še izcedek iz nosu in slabo počutje. Vnetje žrela, ki ga povzročajo virusi, se pozdravi v enem tednu. Če težave v tem času ne izginejo, pomeni, da povzročitelj vnetja ni običajen virus prehlada.
Da lahko vzdržujemo zdravo ustno sluznico, moramo zmanjšati skupno število patogenih mikroorganizmov in onemogočiti, da se v naših ustih pretirano razmnožujejo. Če bo njihovo število manjše, bomo s tem tudi zmanjšali verjetnost, da pride do okužbe in posledično tudi da pride do bolečega grla. V primeru, da se njihovo število nevzdržno poveča, pa le to napade obrambne mehanizme ustne sluznice in nato se zgodi neprijetno širjenje okužbe in vnetja tudi na ostala tkiva.
Na vnetje grla nas ponavadi opozori bolečina, praskanje ali pa draženje v predelu grla. Pogosto pa je oteženo tudi požiranje, tako hrane kot tudi tekočin.
Neprijetne simptome vnetja grla in žrela lahko blažimo s pripravki iz sestavin, ki jih verjetno že imate doma, sicer pa so v času prehladov in grip priporočljiva zaloga za vsako gospodinjstvo. V nadaljevanju si preberite recepte za te pripravke in njihove blažilne učinke.
Žajbljev čaj
Žajbljev čaj je staro domače zdravilo za boleče grlo in žrelo. Deluje protimikrobno, zaradi česar lahko ugodno vpliva tudi na zdravje ustne votline in predvsem na bolečine v grlu in žrelu.
Črni čaj
Če vas boli grlo, zjutraj kavo zamenjajte za pravi črni čaj. Posebno zanimiv je ruski recept, pri katerem se čaju primeša še žličko cimeta in klinčkov ter nekaj limoninega soka. Klinčki delujejo protibolečinsko, cimet pa protimikrobno. Skodelici vroče vode lahko vmešate tudi žličko jabolčnega kisa, ščepec kajenskega popra, sok četrtine limone in žličko medu.
Med, limona in veliko tekočine
Najučinkovitejše naravno zdravilo je še vedno med, ki deluje protivnetno in protibakterijsko, zato pospeši proces zdravljenja ter vrh vsega žrelo zaščiti z zanj blagodejnim filmom. Če vas začne boleti grlo, lahko torej najprej pojeste žlico medu, ki jo poplaknete s kozarcem limonade ali toplim zeliščnim čajem.
Nasploh pijte veliko tekočine, saj vas lahko grlo boli tudi zato, ker je zaradi suhega in mrzlega zraka izsušeno. Za kosilo si privoščite toplo juho ali enolončnico, ki jo posolite malo bolj kot običajno, saj sol zmanjšuje vnetje.
Sol, jabolčni kis in aloe vera
Bolečino bo ublažilo grgranje. Tako kot vnetje zmanjša malo bolj slana juhica, ga zmanjša tudi grgranje s slano raztopino. V kozarec tople vode vmešajte pol žličke soli in raztopino grgrajte nekajkrat dnevno. Grgranje bo žrelo tudi očistilo ter prekrvavilo, zaradi česar bodo imela protitelesa lažje delo.
Podobno učinkovito je grgranje jabolčnega kisa. Njegova kislost prav tako čisti in ubija mikrobe ter hkrati blaži bolečino. V kozarec tople vode vmešajte žličko jabolčnega kisa. Preizkusite tudi mešanico iste količine jabolčnega kisa in medu, ki jo uživate po žličkah. Ni zelo okusna, vendar pomaga.
Če pa vam res ne diši prav nič od napisanega, grgrajte oziroma uživajte vsaj sok aloe vere.
Vlaženje zraka
Za boleče grlo je lahko krivec presuh zrak. Še posebej, če vas grlo boli samo zjutraj, je vzrok pogosto presuh zrak. Ta deluje še bolj uničujoče, če ponoči namesto skozi nos dihate skozi usta. Vseeno denarja ni treba zapraviti za drag vlažilec, saj obstaja več preprostejših rešitev.
V spalnici lahko enostavno zmanjšate moč radiatorjev oziroma nanje položite krožnik vode. Omislite si lahko namizno fontano, več sobnih rastlin ali privlačen akvarij. Če se zjutraj kljub temu zbudite z bolečim grlom, si privoščite vročo prho, saj vam bo sluznico navlažila njena para.
Čaj navadnega sleza
Kot nakazuje že samo ime, vsebuje navadni slez veliko sluzi, ki bo poskrbela za obnovo sluznice grla in ublažila bolečine. Žlico posušene rastline zmešajte z dobrima dvema decilitroma vode in nato mešanico prevrite. Pokrijte in pustite stati približno 45 minut, nato pa čaj precedite ter popijte.
Uporaba navadnega sleza pa žal ni najbolj priporočljiva za ljudi, ki imajo diabetes, saj lahko pride pri njih do prehitrega padca sladkorja v krvi.
Čaj iz granatnega jabolka
Skorajda ni težave, ki je ne bi bilo mogoče ublažiti z granatnim jabolkom. Ena od njih je tudi vneto grlo. Visoka vsebnost antioksidantov v granatnem jabolku poskrbi za ublažitev vnetja, poleg tega pa granatna jabolka vsebujejo tudi snovi, ki povzročijo krčenje tkiv na običajno velikost. Tako se bo oteklina bistveno zmanjšala, s tem pa tudi bolečina.
Semena enega granatnega jabolka stresite v liter vode. Zavrite in pustite, da se kuha še 15 minut. Čaj nato popijte, lahko pa ga tudi grgrate.