Ženski kotiček: vnetje nožnice

woman 570883 1280

Ženski kotiček: vnetje nožnice

Do vnetja nožnične sluznice pripeljejo številni vzroki.  Med najpogostejše povzročitelje spadajo virusi, bakterije, parazitne okužbe, mehanični in kemični vplivi, zdravila, hormonske spremembe in tumorski procesi.

Zdrava ženska dnevno izloči približno 1 g nožničnega izločka. V njem se med drugim nahaja voda, elektroliti, organske snovi, epitelijske celice, številni mikroorganizmi, prevladujejo predvsem laktobacili (Döderleinovi bacili), ki iz glikogena odpadlih epitelijskih celic tvorijo mlečno kislino in tako vzdržujejo kislo okolje v nožnici (pH 3,8–4,5).

Fiziološko je izcedek prozoren ali mlečno bel, nehomogen in gručast, ter se glede na menstruacijski ciklus tudi spreminja. O patološkem izcedku govorimo, kadar ga je veliko, ima spremenjeno barvo, vonj in konsistenco ter povzroča srbež nožnice. Ženske velikokrat omenjajo videz sesirjenega mleka, izcedek pa je lahko tudi zelenkast ali pa so v njem vidne sledi krvi.

Glivično vnetje nožnice

Eden najpogostejših vzrokov vaginitisa, s katerim se vsaj enkrat v življenju sreča več kot polovica žensk, je vnetje, ki nastane zaradi prekomerne rasti glivice, imenovane Candida albicans.

Večina žensk ima v nožnici majhno količino glivic, ki pa se v normalnih pogojih ne razmnožujejo prekomerno in ne povzročajo obolenja.

Številni dejavniki lahko porušijo floro v nožnici, zato lahko pride do razrasta glivic. Še posebej so izpostavljene bolnice s sladkorno boleznijo, tiste z oslabljeno imunsko odpornostjo, nosečnice ter ženske, zdravljenje s kemoterapevtiki, kortikosteroidi in z antibiotiki.

Vnetje je pogostejše tudi pri ženskah v menopavzi in ženskah, zdravljenih s hormonsko nadomestno terapijo

Kakšni so lahko znaki?

– srbečica

– obilen izcedek bele ali zelenkaste barve

– pordela in otekla sluznica

– pekoča bolečina med uriniranjem in spolnimi odnosi

Zdravljenje je odvisno od tega, kako hudo vnetje je. Pri enostavni obliki traja zdravljenje 1–3 dni. Vnetje sicer ni nevarno in ne pušča trajnih posledic, zaradi neprijetnih simptomov pa ga je večinoma treba zdraviti

Namesto spodnjega perila iz umetnih materialov, raje oblecite spodnjice iz bombaža. Po kopanju si redno preoblecite kopalke, ne uporabljajte skupnih brisač in pazite na higieno v bazenih in savnah.

Trihomonozno vnetje nožnice

To okužbo povzročajo majhni, enocelični organizmi, imenovani Trichomonas vaginalis.  So pogost vzrok vnetja, ki se lahko razširi tudi na maternični vrat, sečnico, mehur in maternico.

V akutni fazi bolezni ženska običajno občuti srbež in pekočo bolečino v področju nožnice.

Največkrat je prisoten izcedek, ki je ponavadi gost, neprijetno zaudarja in je sivkast ali zelenorumene barve, pogosto pa se tudi peni. Vnetje načeloma ni nevarno, vendar ga spremlja precej neprijetna simptomatika.

Pogosto je vneta tudi sečnica, zato lahko ženske sili na vodo ali jih peče pri uriniranju.

Bakterijsko vnetje nožnice

Bakterijski vaginitis se pojavi, ko se poruši naravno ravnovesje bakterij v vagini in se v njej razmnoži katera druga bakterija.

Če zaradi različnih vzrokov pride do spremembe kislosti v nožnici, se spremeni količinska sestava bakterij, ki so običajno prisotne. Število laktobacilov, ki skrbijo, da je nožnica zdrava, se zmanjšuje, poveča pa se število anaerobnih bakterij, med njimi so najpogostejše Gardanella vaginalis, Bacteroides, Mobilincus, Mycoplasma hominis.

Znaki vnetja so pekoč in boleč občutek v nožnici, ki se ob spolnih odnosih lahko okrepi. Prisoten je redek belkast ali siv izcedek z značilnim vonjem po ribah.

Atrofični vaginitis

Nastane po menopavzi, ko upade nivo estrogena. Takrat se pojavijo atrofične spremembe vaginalne sluznice, zaradi katerih postane sluznica slabše odporna. Med prvimi znaki atrofičnega vaginitisa se pojavlja suhost nožnice, nato pa se pridružijo še bolečine v nožnici in srbečica, spolni odnosi pa pogosto postanejo precej boleči. Če se temu pridruži tudi okužba z različnimi mikroorganizmi, se znaki atrofičnega vaginitisa še okrepijo.

Pomembna je preventiva

  • Kadar opazite kakršnokoli spremembo v področju spolovila, obiščite izbranega ginekologa;
  • nosite bombažno spodnje perilo;
  • izogibajte se mokrim kopalkam in si ne izmenjujte brisač;
  • uporabljajte le blaga mila, primernih pH-vrednosti;
  • ne uporabljajte parfumov, odišavljenih robčkov ali odišavljenega toaletnega papirja;
  • spolovilo vedno brišite v smeri od spolovila k zadnjici;
  • poskrbite za primerno kontracepcijo.

Reference:

https://www.abczdravja.si/reproduktivni-sistem-in-secila/vnetje-noznice/, dostopano 27.11.2023

https://vizita.si/alergije/jogurt-lahko-olajsa-vnetje-noznice.html, dostopano 27.11.2023

https://www.abczdravja.si/infekcijske-bolezni-vnetja/vaginalne-okuzbe/, dostopano 27.11.2023

Lekarna Plavž- Prijazna spletna lekarna (lekarna-plavz.com), dostopano 27.11.2023

 

Pustite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *