19. november – svetovni dan KOPB

lungs 2803208 640

19. november – svetovni dan KOPB

Svetovna zdravstvena organizacija je 19.november razglasila kot svetovni dan kronične obstruktivne bolezni (KOPB). Gre za pogosto progresivno bolezen, ki je na četrtem mestu kot vzrok smrti.
KOPB je neozdravljiva, kronična, napredujoča nepovratna zapora dihalnih poti. Značilna je slaba telesna zmogljivost, dušenje ob naporu, kronično izkašljevanje sluzi, pojavlja se tudi tiščanje v prsnem košu.
Nastane lahko kot posledica dolgotrajnega škodljivega učinka različnih snovi iz okolja, delcev in plinov, najpogosteje cigaretnega dima pri aktivnih pa tudi pasivnih kadilcih. Obolevnost za KOPB tako v svetu kot v Sloveniji narašča, v nasprotju z boleznimi srca in ožilja, ki počasi upadajo.

Najpogostejši simptomi KOPB so lahko:

Kašelj – na začetku se pojavlja le zjutraj, kasneje pa je prisoten tudi čez dan
Zasoplost – postopoma napreduje, sprva se pojavi ob naporu, kasneje pa tudi v mirovanju, bolniki so nagnjeni k pogostim pljučnicam, ki dodatno otežijo dihanje in so pogost razlog za hospitalizacijo.

Preventiva igra pomembno vlogo

Preventiva je pri bolnikih z KOPB zelo pomembna. Vsako dodatno obolenje ali dodaten dejavnik tveganja lahko bolezen poslabša, zaplete, ta lahko težje in dlje poteka. Telesna vadba je pomembna za dobro predihanost, skrb za ohranjanje dihalne muskulature, ojačitev imunskega sistema. Zelo pomembno je redno cepljenje proti gripi in pnevmokokni pljučnici. Ne smemo pozabiti na klasične preventivne ukrepe za izogib okužbam, kot so redna higiena rok in zračenje prostorov, izogibanje stika z obolelimi osebami
Tudi ko nekateri bolniki prenehajo kaditi, jih obremenitev s cigaretnim dimom spremlja in zaznamuje za celo življenje; veliko jih pride prvič k pulmologu zaradi KOPB 15 do 25 let po prekinitvi kajenja.

Diagnoza in zdravljenje

Diagnoza se postavi na podlagi anamneze, fizičnega pregleda in testov pljučne funkcije. Glavni diagnostični kriterij za diagnozo temelji na izvidih spirometrije.
Zdravljenje je odvisno od resnosti klinične slike, cilj pa je lajšanje znakov bolezni, zmanjšanje števila epizod poslabšanja in izboljšanje kakovosti življenja. Poudariti je treba pomen opuščanja kajenja, ker zmanjšuje napredovanje bolezni.

Tudi prehrana bolnikov z KOPB ima pomembno vlogo

Priporočljivo se je izogibati hrani, ki napenja (stročnice in glavnata zelenjava), uživati dovolj svežega sadja in zelenjave (vsaj 0,5 kg dnevno) ter jedilnik sestaviti z živili, ki vsebujejo dovolj kalcija in vitamina D. Glavni obrok – kosilo, naj bo zgodaj, saj je pomemben vir energije za celodnevne napore. Več manjših obrokov (5 – 6) pa prepreči, da bi imel bolnik težave z dihanjem zaradi prevelike količine hrane v želodcu.   
Reference:
https://www.abczdravja.si/dihala/kopb-je-posebna-bolezen/, dostopano 19.11.2023
https://www.zdravstveniportal.si/zdravje/bolezni/937/kopbpljucni-rak, dostopano 19.11.2023
https://nijz.si/nenalezljive-bolezni/astma-in-kronicna-obstruktivna-pljucna-bolezen-kopb/, dostopano 19.11.2023

Pustite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *